Özel Okul Tercihi Yapmak

0
20

Özel okul ve devlet okulu seçimi anne ve babalar için her zaman zor olmuştur. Bu konuda iyi bir karar verebilmek adına iki tercihinde avantaj ve dezavantajları iyi bilinmelidir.

Çocuğunuzun geleceğinde çok önemli bir karar vereceksiniz haliyle avantaj ve dezavantajları dikkate alıp, imkânları iyi düşünüp, bütçenizi de çocuğunuzun eğitimi için ayarladıktan sonra sağlıklı karar verebilirsiniz.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki burada yazılı olan avantaj ve dezavantajlar kurumdan kuruma farklılık gösterecektir. İster devlet, ister özel okulun fiziki yapısı, imkânları, rehberlik birimi, sağlık birimi, öğrenci kadrosu, öğretmen kadrosu ve eğitim yöneticisi kadrosu bu avantaj ve dezavantajları farklı noktalara taşıyabilir. Yazı öznel bir bakış açısı ile hazırlanmıştır. Bu sebeple katılmadığınız ya da eklemek istediğiniz maddeler var ise bunları yorumlarda ifade edebilirsiniz.

Özel Okulların Avantajları

 1. Özel okulların birçoğunda yabancı dil eğitiminin iyi olmasını en büyük avantajıdır.
 2. Özel okulların sosyal, kültürel, sanat ve spor aktivite yönünden daha zengindir.
 3. Özel okullarda rehberlik birimi daha iyi ve sağlıklı çalışır.
 4. Öğretmenler öğrencileri daha sıkı takip eder. Etütler ve hazırlanan programlar ile öğrencinin eksik öğrenmeleri giderilir.
 5. Sınıf mevcutları özel okullarda daha azdır. Bu da öğrenim kalitesini arttırır.
 6. Aynı seviyedeki öğrenciler aynı sınıfta yer alır. Öğrenciler birbirini olumsuz etkilemez.
 7. Teknolojik açıdan bakıldığında özel okullar bir çok devlet okuluna göre daha donanımlıdır.
 8. Çalışan anneler için kolejin tam gün olması aileleri ekstra bakıcı masrafından kurtarır.
 9. Özel okullarda yemekhanelerin olması büyük avantaj sağlar. Çocuklara sağlıklı bir beslenme seçeneği sunar.

Özel Okulların Karşılaşılabilecek Dezavantajları

 1. Özel okulların maliyeti devlet okullarına göre çok fazladır.
 2. Çocuk küçük yaşta her şeye sahip olma güdüsüne kapılabilir. Bu duygu ile doyumsuzluk hissi birleşip çocuğun gelişimine büyük zararlar verilebilir.
 3. Özel okullarda veli ile idareci arasındaki diyalog esastır. Öğretmenler bazı durumlarda inisiyatif alamaz. Kendilerini düşünürler.
 4. Özel okullarda not şişirme olayı çok sık yaşanır. Bu durum öğrenciye ciddi zarar verir. Öğrenciyi tembelliğe iter. Öğrencinin gerçek durumunun tespit etmesi zorlaşır.
 5. Özel okullarda sosyal, kültürel ve maddi durum olarak birbirine yakın öğrenciler bulunur. Bu durum gelişmekte olan çocuklar için iyi sonuçlar doğurmaz. Çünkü gerçek hayatta durum farklıdır. Farklılıkları erken yaşta görmesi gerekir. İleride sıkıntılarla boğuşmasına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here