Altı Şapkalı Düşünme Tekniği

0
42

Altı şapkalı düşünme tekniği düşünce ve önerileri belirli bir düzen içinde sunup sistematik düşünce oluşturmak için kullanılan bir yöntemdir. Şapkalar düşünceleri ayrıştırılmak için kullanılan bir sembolden ibarettir. Katılımcılar şapkaların rengi değiştikçe, rengin simgelediği düşünce kalıbına göre bilgi aktarımı yapar. 6 şapka rengi ve düşünce kalıpları şunlardır:

  • Beyaz şapka (tarafsız) : Tarafsızlığı sembol eder. Olaylara tarafsız bakmayı hedefler. Olayın hem artı hem de eksi yönlerini ortaya koyar. Kesin ve net bilgi içerir. Sayılar, araştırmalar, kanıtlanmış verilerden faydalanılır. Öznel yargılardan çok nesnel yargılar içerir.
  • Kırmızı şapka (duygusal) : Duygusal ve kişisel düşünceler hakimdir. Kişisel duygular hesaba katılır. Katılımcılara olayla ilgili hislerini söyleme şansı verilir. Katılımcıların kişisel görüşleri alınırken görüşler hiçbir suretle yargılanmaz ve eleştirilmez.
  • Siyah şapka (kötümser) : Kötümser her zaman olaya temkinli yaklaşıp tedbir alınması gerektiğini düşünür. Olayın kötü ve olumsuz yönlerine dikkat çekerek gerekli önlem ve tedbir almanın önemini gözler önüne serer. Tedbir şapkası olarak bilinen şapka tehlikelerle ilgilenir. Kötümser tüneli görürken iyimser ise tünelin ucundaki ışığı görür. İyimser olmadan önce tünele gireceğimizi bilmek gerekir. Belirsizlikleri önlemek için konunun riskleri hesaplanır. Belirsizliklerin sınırı yoktur. Riskin ise sınırları belirlenmiş olmalıdır düşüncesi hakimdir. Ne kadar risk aldığınızı bilmeden yola çıkmayın. Bu aşamada gelecekte başımıza gelecek problemler, eleştiriler ortaya konur.
  • Sarı şapka (iyimser) : Yarar ve fayda şapkası olarak bilinir. Projenin avantajlarını ortaya koyar. Getiriler ve kazançlar hesaba katılır.
  • Yeşil şapka (yenilikçi) : Yenilik, yaratıcılık ve üretkenlik şapkasıdır. Konunun alternatiflerini ortaya çıkartır. Yaratıcılık ön planda tutulup katılımcıların yaratıcı fikirlerini ortaya koymaları teşvik edilir. Aykırı fikirler ödüllendirilir. Fikrini söyleyenlerle kesinlikle dalga geçilmez. Her fikir koşulsuz kabul görür. Fikir çok saçma da olsa asla söyleyenler eleştirilmez. Önemli olan fikrin saçma olup olmadığı değil orijinal, yeni, üretken olmasıdır. ve katma değer yaratmasıdır.
  • Mavi şapka (serinkanlı) : Durum analizi ve kontrol şapkasıdır. Sonunu görmeden işe başlamamak istiyorsak bu aşamaya dikkat etmeliyiz. Sonuçların ortaya konduğu şapkadır. Düşünceler, öneriler ve görüşler sistematik bir biçimde ele alınır. Toplantının sonuçları ortaya çıkarılıp özetlenir. Katılımcılar şapkaların tümünü belirli bir düzen içerisinde düşünce ve önerilerini sırayla aktarır. Böylece toplantı amacına ulaşmış olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here